Breaking

Σάββατο 1 Ιουνίου 2024

Η Ρεάλ σήκωσε το 15ο Champions League στην ιστορία της: Νίκησε 0-2 την Ντόρτμουντ στο Λονδίνο

H Ντόρτμουντ ήταν ανώτερη στο πρώτο μέρος, έχασε πολλές ευκαιρίες να σημειώσει γκολ και τελικά έφυγε με σκυμμένο το κεφάλι από το γήπεδο

Η Ρεάλ Μαδρίτης με ένα εκπληκτικό δεύτερο ημίχρονο «πάτησε» την Ντόρτμουντ και κατέκτησε το 15ο Champions League στην ιστορία της.

Τι κι αν τα βρήκε σκούρα για ένα ημίχρονο κόντρα στην Ντόρτμουντ;

Η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι έκανε το παιχνίδι της στο δεύτερο μέρος, επικράτησε με 2-0 των Βεστφαλών στον τελικό του «Γουέμπλεϊ» χάρη στα γκολ των Καρβαχάλ και Βινίσιους παίρνοντας σπίτι της την κούπα με τα μεγάλα αυτιά για 15η φορά στην ιστορία της.

Άδικο το τελικό σκορ για την Ντόρτμουντ, η οποία ήταν ανώτερη στο πρώτο μέρος, έχασε πολλές ευκαιρίες να σημειώσει γκολ, αλλά τελικά έφυγε με σκυμμένο το κεφάλι από το γήπεδο.

Η Ρεάλ Μαδρίτης ήταν το φαβορί στα χαρτιά πριν τη σέντρα του αγώνα, αλλά η Ντόρτμουντ ήταν η ομάδα που κυριάρχησε ολοκληρωτικά στο πρώτο ημίχρονο, χάνοντας σπουδαίες ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ, αλλά ο Κουρτουά και το δοκάρι σταμάτησαν τους παίκτες της γερμανικής ομάδας.

Η πρώτη μεγάλη στιγμή για τη Ντόρτμουντ σημειώθηκε στο 14′ κι ενώ είχαν περάσει μερικά λεπτά από τη σέντρα του αγώνα, μέχρι οι ποδοσφαιριστές να συνέλθουν από την εισβολή οπαδών στον αγωνιστικό χώρο στα πρώτα δευτερόλεπτα του τελικού.

Ο Σλότερμπεκ έκανε μπαλιά στην πλάτη της άμυνας, ο Φίλκρουγκ κατέβασε, πάσαρε στον Μπραντ, ο οποίος έκανε κακό πλασέ, στέλνοντας άουτ την μπάλα.

Στο 21′ ο Αντεγέμι βγηκε στην πλάτη της άμυνας, πήγε να περάσει τον Κουρτουά, τα κατάφερε, αλλά άνοιξε το κοντρόλ και κόπηκε από τον Καρβαχάλ.

Στο 23′ οι Γερμανοί είχαν δοκάρι σε προβολή του Φίλκρουγκ, ενώ στο 28′ ο Κουρτουά σταμάτησε με εντυπωσιακή επέμβαση του σουτ του Αντεγέμι μέσα από την περιοχή. Στο 41′ ο Βέλγος τερματοφύλακας της Ρεάλ έδιωξε δύσκολα και το δυνατό μακρινό σουτ του Ζάμπιτζερ.

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τη Ρεάλ Μαδρίτης να μην έχει φάση στην εστία και να αισθάνεται τυχερή που δεν δέχθηκε γκολ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Ρεάλ Μαδρίτης προσπάθησε να βγάλει αντίδραση και έχασε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία της στο ξεκίνημα, όταν ο Κρος πήγε να ανοίξει το σκορ με απευθείας εκτέλεση φάουλ, αλλά ο τερματοφύλακας της Ντόρτμουντ έδιωξε εντυπωσιακά.

Λεπτό προς λεπτό ο αγώνας

Η Ρεάλ κατακτά τον 15ο τίτλο της ιστορίας της

90′: Πέντε τα λεπτά των καθυστερήσεων

87′: Ο Φίλκρουγκ σκοράρει μετά τη σέντρα του Μάλεν αλλά το γκολ ακυρώνεται ως οφσάιντ

ΑΠΟΘΕΩΣΗ ΓΙΑ ΚΡΟΟΣ

Ο Γερμανός δίνει τη θέση του στον Μόντριτς και οι οπαδοί της Ρεάλ τον αποθεώνουν

ΓΚΟΛ η Ρεάλ

83′: Λάθος των Γερμανών ο Βινίσιους στο τετ α τετ και το 2-0 έρχεται εύκολα

82′: Πάλι ο Κόμπελ διώχνει την κεφαλιά του Νάτσο

81′: Τρομερό πλασέ Καμαβινγκά, εκπληκτική επέμβαση Κόμπελ

80′: Όλα για όλα ο Τέρζιτς… Και Μάλεν και Αλέ μέσα στο ματς αντί των Τσαν και Μπραντ

80′: Ο Κρόος το εκτελεί ο Κόμπελ διώχνει

79′: Ο Καμαβινγκά κερδίζει φάουλ από τον Χούμελς στα 2 μέτρα έξω από την περιοχή των Γερμανών

77′: Η Ντόρτμουντ τα έχει χαμένα αλλά ο Μπέλιγχαμ χάνει τεράστια ευκαιρία για το 2-0 με τον Σλότερμπεκ να διώχνει σε κόρνερ

Ο νόμος του ποδοσφαίρου τιμωρεί τη Ντόρτμουντ

Οι Γερμανοί ήταν ανώτεροι, δεν εκμεταλλεύτηκαν τις ευκαιρίες τους και η Ρεάλ τους τιμώρησε

ΓΚΟΛ η Ρεάλ

74′: Από το κόρνερ ο Καρβαχάλ (!) παίρνει την κεφαλιά κι ανοίγει το σκορ

76′: Μυθική ντρίμπλα Βίνι ο Χούμελς διώχνει σε κόρνερ

72′: Ο Μάρκο Ρόις αντί του Αντεγιέμι… Ο αρχηγός στην τελευταία του εμφάνιση με την κίτρινη φανέλα

69′: Σέντρα στην περιοχή της Ντόρτμουντ ο Μπέλιγχαμ δεν βρίσκει την κεφαλιά ο Κόμπελ δεν βρίσκει τη μπάλα κι αυτή περνά δίπλα από το δοκάρι

67′: Η Μπορούσια έχει εξαφανίσει από το παιχνίδι τον Μπέλιγχαμ κι έχει περιορίσει στο ελάχιστο τους Βινίσιους, Ροντρίγκο

66′: Αστοχεί στην κεφαλιά ο Βινίσιους

66′: Πάνω κάτω η μπάλα και η Ρεάλ τώρα έχει κόρνερ

64′: Κόρνερ τώρα για τη Ρεάλ

63′: Ο Κουρτουά και πάλι λέει όχι στον Φίλκρουγκ

58′: Η Ρεάλ τώρα πιέζει με περισσότερους παίκτες

57′: Ο Καρβαχάλ στο δεύτερο δοκάρι κάνει το σουτ μπλοκάρει ο Κόμπελ με διπλή προσπάθεια

56′: Νεύρα με Καρβαχάλ και Αντεγιέμι από φάουλ του δεύτερου που δε δόθηκε

52′: Τρίτο κόρνερ στο 2ο ημίχρονο και 8π συνολικά η Μπορούσια

51′: Κι άλλο κόρνερ η Ντόρτμουντ

49′: Ο Κρόος το εκτελεί απευθείας και ο Κόμπελ διώχνει εντυπωσιακά… Πρώτη φάση για τη Ρεάλ… Από το κόρνερ ο Καρβαχάλ αστοχεί στην κεφαλιά

48′: Στην κόντρα η Ρεάλ ο Βινίσιους κερδίζει φάουλ στη γωνιά της περιοχής

47′: Πάλι η Ντόρτμουντ κερδίζει κόρνερ

Σέντρα στο Β’ ημίχρονο

Τέλος στο πρώτο ημίχρονο

45’+4′: Ο Βίντσιτς στέλνει τις ομάδες στα αποδυτήρια

45’+4′: Νέο κόρνερ για τους Γερμανούς

45’+4′: Κόρνερ για τη Ντόρτμουντ

43′:Κίτρινη και στον Σάμπιτσε για διαμαρτυρία

41′: Σουτ του Σάμπιτσερ ο Κουρτουά σε κόρνερ

40′: Κίτρινη στον Σλότεμπεργκ για διαμαρτυρία

34′: Φάουλ του Βινίσιους στον Κόμπελ και κίτρινη κάρτα… Ο Βραζιλιάνος με προβολή πήγε να κλέψει τη μπάλα

28′: Νέα κόντρα της Ντόρτμουντ ο Αντεγιέμι μπαίνει από τα πλάγια κάνει το πλασέ με τον Κουρτουά να διώχνει και τον Φίλκρουγκ να μην

27′: Ο Βινίσιους δημιουργεί ρήγμα αλλά ο Σλότεμπεργκ διώχνει

Έχοντας μικρή διακοπή λόγω τραυματισμού του Τσαν δείτε πως… εξαφανίστηκε το σκηνικό από το σόου του Λένι Κράβιτζ σε χρόνο dt.

Δοκάρι η Μπορούσια

23′: Μέσα σε ελάχιστα δευτερόλεπτα οι Γερμανοί αγγίζουν δύο φορές το γκολ… Αρχικά ο Καρβαχάλ τελευταία στιγμή προλαβαίνει τον Αντεγιέμι και στη συνέχεια ο Φίλκρουγκ με προβολή τη στέλνει στο δοκάρι της Ρεάλ!

ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ Η ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ
22′: Ο Αντεγιέμι στο τετ α τετ αποφεύγει τον Κουρτουά, αλλά φεύγει πολύ πλάγια και όταν πλασάρει ο Καρβαχάλ διώχνει σε κόρνερ

12′: Πρώτο σουτ για τη Ρεάλ αλλά ο Βαλβέρδε αστοχεί απελπιστικά

Η στιγμή της πρώτης εισβολής

7′: Ο Μπραντ στην εκτέλεση, αλλά δεν προκύπτει φάση

6′: Πάνω κάτω η μπάλα, χωρίς να υπάρχει τελική μέχρι στιγμής… Πρώτο κόρνερ για τη Μπορούσια

Μετά από δίλεπτη διακοπή αρχίζει ξανά το ματς

Το όποιο σχέδιο των Άγγλων διοργανωτών αποδεικνύεται ότι ήταν… αστείο!

Εννοείται ότι δεν υπάρχει τηλεοπτικό πλάνο καθώς αυτή είναι η εντολή της UEFA

Εισβολή τριών φιλάθλων
1′: Οπαδός μπήκε στον αγωνιστικό χώρο και βγήκε σέλφι με τον Βινίσιους! Ενώ μπήκαν κι άλλοι δυο!